Motocross

 

Motocross jest jedną z dyscyplin sportu motocyklowego, w której zawodnicy ścigają się na specjalnie przystosowanych motocyklach o pojemnościach od 50 cm? do 450 cm?. Wyścigi rozgrywane są na torach usypanych zazwyczaj z piasku, gliny lub błota, a na ich trasie znajdują się sztuczne i naturalne przeszkody w postaci wzniesień, garbów, rowów, stromych podjazdów i zjazdów. W zawodach motocrossowych z reguły bierze udział 40 zawodników, którzy rywalizują w jednym lub więcej ilości biegów, w zależności od formatu imprezy. Łączny czas biegów w zawodach nie powinien jednak przekraczać stu minut.

Najważniejsze odmiany motocrossu:

Freestyle MotoCross ? polega na wykonywaniu ewolucji, które są oceniane przez sędziów. Zawody rozgrywa się w dwóch konkurencjach: Big Air (Best Trick) oraz we właściwym Freestyle MotoCross. W przypadku tej pierwszej każdy zawodnik ma trzy szanse wykonania skoku, którego trudność i styl wykonania poddany jest ocenie sędziów. We Freestyle Motocrossie, starszej konkurencji, motocykliści wykonują dwa trwające od 90 sekund do 14 minut układy składające się z kombinacji skoków i tricków, które również podlegają ocenie sędziów. Do najpopularniejszych zawodów z tej odmiany motocrossu należą, między innymi: Red Bull X-Fighters, NIGHT of the JUMP?s, the X-Games czy Gravity Games.

Supercross ? ekstremalna konkurencja motocrossowa. Zawody rozgrywane są zazwyczaj w krytych halach widowiskowych na specjalnym okrężnym, sztucznym torze obfitującym w skocznie, przez co motocykliści poza samą jazdą wykonują szereg akrobacji na trasie.

Supermoto ? w tej odmianie zawodnicy ścigają się na motocyklach enduro (przeznaczonych na imprezy typu off-road ? dostowanych do jazdy terenowej) po asfaltowej nawierzchni.

ATV/Quad Motocross ? wyścigi odbywają się na trój-, cztero- a nawet sześciokołowych pojazdach, które zapewniają większą stabilność i mniejsze szybkości, co pozwala na jazdę po bardzo zróżnicowanych terenach (skrót ATV oznacza all-terrain vehicle) na których rywalizacja maszyn dwukołowych byłaby raczej niemożliwa.

Sidecarcross ? odmiana bardzo zbliżona do klasycznego motocrossu, rozgrywa się ją na takich samych torach. Zasadnicza różnica sprowadza się do tego, że w tym przypadku pojazd dwukołowy prowadzony jest przez dwójkę zawodników ? kierowcę i pasażera.

Pit bikes i mini-motocross ? w tym przypadku rywalizacja odbywa się na bardzo małych motocyklach. Przed rokiem 2004, kiedy ruszyła masowa produkcja pit bików, startowano na przerabianych motocyklach dziecięcych.

 

Siedziba klubu

 

Warmiński Auto-Moto Klub
11-100 Lidzbark Warmiński


NIP: 743 202 3626
REGON: 281380447
BGŻ: 56 2030 0045 1110 0000 0244 5340

Lokalizacja toru

 

Warmiński Auto-Moto Klub
ul. Wrzosowa
11-100 Lidzbark Warmiński
- droga nr 513
- wyjazd na Wozławki
(mapa)

E-mail

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.